Asus na akciji
Krećemo, po običaju, od najjeftinijeg modela: to je Asus MeMO Pad ME176CX, Android tablet koji po akcijskoj cijeni postaje izvanredno povoljan – po cijeni usporediv s naj, najjeftinijim no name tabletima, od kojih se razlikuje kao nebo i zemlja; detaljno ćemo objasniti zašto i kako. Za početak, ovaj MeMo Pad je nešto stariji prošlogodišnji model (koji još uvijek nema nasljednika) pa mu je stoga cijena morala biti snižena. Nastao je na temelju iskustva kojeg je Asus stekao radeći za Google njegov Nexus 7 (uvjerljivo najpopularniji i najcjenjeniji tablet sa Googleovim potpisom). Na njega podsjeća već i izgledom: vitkom linijom, zaobljenim linijama, malom masom, odličnim gripom i vrhunskim ekranom (7"" IPS HD razlučivosti 1280*800).
Međutim, najbolje vijesti se kriju iznutra, „pod haubom“: to su Intelov procesor Atom Z3745 koji po snazi daleko nadmašuje ne samo sve što možete kupiti po ovoj cijeni, nego i daleko skuplje modele (shvatili ste zašto je na slici na ekranu igra: na ovom tabletu možete zaigrati i najzahtjevnije igre, za kakve je inače potreban puno skuplji tablet); zatim, tu je 1 GB RAM-a, 16 GB ugrađene memorije koju možete nadograditi microSD karticama do 64 GB te snažna baterija koja će podržati devet sati rada. Da budemo posve iskreni, ima i stvari nam kvare dojam kod ovog tableta; njih su dvije: slabašne kamere (prednja od 0,3, stražnja od 2 megapiksela) i pomalo slabašni zvučnici – no kad stvari stavite u perspektivu, za ovu cijenu ne samo da nećete naći tablet bez takvih nedostataka, nego takav nećete naći ni za dvostruko višu cijenu.
S tableta prelazimo na skuplje uređaje: zahtjevne smartfone. Asus Zenfone 2 Laser je model koji se laserski jasno izdvaja iz prosjeka svoje cjenovne klase. Kako god pogledate, djeluje kao da tu ne pripada: već na prvi pogled izdvaja se kvalitetom završne obrade koja odiše luksuzom (na najtanjem mjestu u struku mjeri samo tri i pol milimetra!) – uostalom, dobitnik je prestižne iF nagrade za dizajn. A kad zavirite u karakteristike – nema nijedne slabe točke, po ama baš svemu se može mjeriti sa znatno skupljim primjercima svoje vrste. Krenimo redom: procesor je Snapdragon 410 američkog Qualcomma; ima 2 GB radne memorije i još 16 GB ugrađene, proširive microSD karticama do 128 GB; ekran od 5"" radi na 720p razlučivosti; podržava sve moguće bežične mreže uključujući najbrži 4G kategorije 4, na kojem mogu raditi obje SIM kartice koje podržava… Odlična vijest je i snažna baterija od 2400 mAh, kao i najnovija Gorilla Glass 4 zaštita ekrana, koja nudi dvostruko bolju zaštitu od loma stakla pri padu (podsjetimo, dvostruko bolju od Gorilla Glassa 3 koji se smatrao najboljom zaštitom te vrste). Slično tome, i zvučnik nudi najzahtjevniju tehnologiju – konstrukciju s pet magneta i metalnom zavojnicom – rezultat koje je izrazito glasan i jasan zvuk. Najbolje vijesti vezane su ipak uz kameru: kao što naziv mobitela sugerira, podržava lasersko fokusiranje – što znači da će savršeno izoštriti sliku u samo tri stotinke sekunde. O prednostima ove kamere mogle bi se napisati stranice i stranice; spomenimo samo četiri pita veću osjetljivost na slabo osvjetljenje, bljeskalicu koja koristi dvije LED diode kako bi dobila prirodni ton kože, otvore blende od čak f/2.0 – koliko ima i prednja kamera, koja snima širokokutne selfieje od 85 stupnjeva. (Ako vas zanima više o tehnologiji kamere, zavirite ovdje.)
Istu tu kameru, s laserom, kao i gotovo sve ostale gore nabrojane osobine, ima i Asus Zenfone Max. Razlike – osim što je par stotina kuna skuplji – su zapravo samo dvije: veći ekran (5,5"") i puuuuno jača baterija. Puno, puno jača. U brojkama, radi se o kapacitetu od 5000 mAh – koliko imaju i mnogi power bankovi (vanjske baterije koje nosite sa sobom da bi mogli napuniti bateriju svog mobitela kada u blizini nema strujne utičnice. Da, istu mogućnost ima i ovaj Asus Zenfone Max: komotno ga možete koristiti da bi s njega napunili drugi mobitel!) Za ilustraciju, 5000 mAh je dovoljno za 38 dana rada u stand-by modu, ili 37,6 sati razgovora preko 3G mreže, ili 32,5 sati pregledavanja web stranica, ili 22,6 sati gledanja videa… Naravno, uz takvu bateriju ovaj mobitel nije superelegantno vitak kao Laser, ali ipak se ne bi mogao nazvati debelim, naprotiv: u struku mjeri jedva nešto više od centimetra a i teži relativno razumna 202 grama.
Sa smartfona prelazimo na računala. Asus ET2032 je sve-u-jednom računalo ugrađeno u 19"" monitor Full HD razlučivosti. Navikli smo da ovaj tip računala košta puno više od „normalnih“ stolnih računala s monitorom – ali ovo je, uz akcijsku cijenu, izrazito povoljno: računalo s ovakvim komponentama (bilo prijenosno ili stolno) trebalo bi koštati puno više. Pokreće ga Intel Pentium J2900 (četvrte generacije, sa četiri jezgre), 4 GB DDR3 RAM-a, a unutra su i gigabajtni tvrdi disk pune brzine (7200 rpm) te DVD snimač. Priključci – nema što nema: četiri USB 3.0, dva USB 2.0, HDMI, čitač memorijskih kartica, slušalice, mikrofon (dodatni – jedan je već ugrađen u megapikselnu kameru povrh ekrana) i Kensignton lokot (to je ona bravica koja se stavlja na računala izložena na javnim mjestu – da vam ih ne mogu odnijeti). Među svim tim priključcima najzanimljiviji je onaj prvi – USB 3.0 – dva takva priključka smještena na bokovima podržavaju quick charge tehnologiju kojom možete brzinski (i do 50% brže) dopuniti svoj smartphone ili tablet, bez obzira na to je li računalo uključeno ili isključeno. No dvije najzanimljivije osobine ostavljamo za kraj. Prva je Asusova vlastita tehnologija SonicMaster koja poboljšava kvalitetu zvuka iz (malenih, sakrivenih, nevidljivih) zvučnika te omogućuje lako prebacivanje između pet predefiniranih načina prezentacije zvuka (glazba, dijalog itd.). Druga je tehnologija nazvana HGRS (Hand-Gesture Recognition Software) a donosi ono što smo uvijek željeli: daljinsko upravljanje pokretom ruke – bez daljinskog upravljača. Dovoljno je dignuti ruku i mahnuti na određen način da bi Asus ET2032 prepoznao želite li preći na slijedeću pjesmu, ubrzati video, poglasniti zvuk, prelistati PDF na slijedeću stranicu, uvećati prikaz ili rotirati fotografiju… Konačno, ali ne najmanje važno, tu je trogodišnja garancija (ostali ovdje predstavljeni Asusovi uređaji imaju 24 mjeseci jamstva).
Slijedeći uređaj na akciji je također stolno računalo namijenjeno u prvom redu kućnoj uporabi, premda većina nas ne bi imala ništa protiv jednog takvog i u uredu. Asus VivoPC K20CD je „klasičan“ stolni PC, što znači da monitor morate nabaviti zasebno (ili ga spojiti na TV; na raspolaganju su HDMI, DVI-D i VGA priključci). Tisuću kuna viša cijena u odnosu na AiO model Asus ET2032 posve je na mjestu, jer ovaj model namijenjen je zahtjevnijim zadacima za koje ga pripremaju Core i3 procesor najnovije generacije (Skylake) takta 3,7 GHz, 4 GB DDR4 memorije (proširivo do 16, ako zatreba) te predinstalirani Windowsi 10. Za kućnu uporabu predragocjena osobina je tih rad: naime, ovaj PC je dizajniran tako da pod punim opterećenjem ispušta „buku“ od 25 dB – za usporedbi, u prosječnoj knjižnici ili čitaonici zateći ćete viši nivo buke: 30 dB. Ugrađena bežična mreža podržava najnoviji standard 802.11ac (trostruko brži od ranije najbržeg 802.11g, dovoljno brz za bežični streaming 4K videa) a dva USB utora s prednje strane podržavaju također najnoviji, najbrži standard USB 3.1 (dvostruko brži od USB 3.0). Ta prednja strana od brušenog metala lako će se uklopiti u bilo koji moderan interijer a u njemu će kućište od 10 litara zauzimati skroman prostor.
Stigosmo i do posljednjeg uređaja, opet tisuću kuna skupljeg od prethodnog računala. I opet se radi o uređaju koji izgleda daleko skuplji nego što jest, nudi i odgovarajuću kvalitetu izrade (metal s elegantno zaobljenim rubovima) te komponente koje ne očekujete u ovoj cjenovnoj klasi. Konkretno, Asus K555LF nudi procesor Core i7 5500U takta 2,4/3 GHz, 4 GB memorije i još 2 u grafičkoj kartici nVidia GeForce 930M. Tu je i tvrdi disk od jednog terabajta a cijeli laptop teži samo 2,3 kilograma! Uz njega se na poklon dobiva i Mikronis torba.
Međutim, najbolje vijesti se kriju iznutra, „pod haubom“: to su Intelov procesor Atom Z3745 koji po snazi daleko nadmašuje ne samo sve što možete kupiti po ovoj cijeni, nego i daleko skuplje modele (shvatili ste zašto je na slici na ekranu igra: na ovom tabletu možete zaigrati i najzahtjevnije igre, za kakve je inače potreban puno skuplji tablet); zatim, tu je 1 GB RAM-a, 16 GB ugrađene memorije koju možete nadograditi microSD karticama do 64 GB te snažna baterija koja će podržati devet sati rada. Da budemo posve iskreni, ima i stvari nam kvare dojam kod ovog tableta; njih su dvije: slabašne kamere (prednja od 0,3, stražnja od 2 megapiksela) i pomalo slabašni zvučnici – no kad stvari stavite u perspektivu, za ovu cijenu ne samo da nećete naći tablet bez takvih nedostataka, nego takav nećete naći ni za dvostruko višu cijenu.
S tableta prelazimo na skuplje uređaje: zahtjevne smartfone. Asus Zenfone 2 Laser je model koji se laserski jasno izdvaja iz prosjeka svoje cjenovne klase. Kako god pogledate, djeluje kao da tu ne pripada: već na prvi pogled izdvaja se kvalitetom završne obrade koja odiše luksuzom (na najtanjem mjestu u struku mjeri samo tri i pol milimetra!) – uostalom, dobitnik je prestižne iF nagrade za dizajn. A kad zavirite u karakteristike – nema nijedne slabe točke, po ama baš svemu se može mjeriti sa znatno skupljim primjercima svoje vrste. Krenimo redom: procesor je Snapdragon 410 američkog Qualcomma; ima 2 GB radne memorije i još 16 GB ugrađene, proširive microSD karticama do 128 GB; ekran od 5"" radi na 720p razlučivosti; podržava sve moguće bežične mreže uključujući najbrži 4G kategorije 4, na kojem mogu raditi obje SIM kartice koje podržava… Odlična vijest je i snažna baterija od 2400 mAh, kao i najnovija Gorilla Glass 4 zaštita ekrana, koja nudi dvostruko bolju zaštitu od loma stakla pri padu (podsjetimo, dvostruko bolju od Gorilla Glassa 3 koji se smatrao najboljom zaštitom te vrste). Slično tome, i zvučnik nudi najzahtjevniju tehnologiju – konstrukciju s pet magneta i metalnom zavojnicom – rezultat koje je izrazito glasan i jasan zvuk. Najbolje vijesti vezane su ipak uz kameru: kao što naziv mobitela sugerira, podržava lasersko fokusiranje – što znači da će savršeno izoštriti sliku u samo tri stotinke sekunde. O prednostima ove kamere mogle bi se napisati stranice i stranice; spomenimo samo četiri pita veću osjetljivost na slabo osvjetljenje, bljeskalicu koja koristi dvije LED diode kako bi dobila prirodni ton kože, otvore blende od čak f/2.0 – koliko ima i prednja kamera, koja snima širokokutne selfieje od 85 stupnjeva. (Ako vas zanima više o tehnologiji kamere, zavirite ovdje.)
Istu tu kameru, s laserom, kao i gotovo sve ostale gore nabrojane osobine, ima i Asus Zenfone Max. Razlike – osim što je par stotina kuna skuplji – su zapravo samo dvije: veći ekran (5,5"") i puuuuno jača baterija. Puno, puno jača. U brojkama, radi se o kapacitetu od 5000 mAh – koliko imaju i mnogi power bankovi (vanjske baterije koje nosite sa sobom da bi mogli napuniti bateriju svog mobitela kada u blizini nema strujne utičnice. Da, istu mogućnost ima i ovaj Asus Zenfone Max: komotno ga možete koristiti da bi s njega napunili drugi mobitel!) Za ilustraciju, 5000 mAh je dovoljno za 38 dana rada u stand-by modu, ili 37,6 sati razgovora preko 3G mreže, ili 32,5 sati pregledavanja web stranica, ili 22,6 sati gledanja videa… Naravno, uz takvu bateriju ovaj mobitel nije superelegantno vitak kao Laser, ali ipak se ne bi mogao nazvati debelim, naprotiv: u struku mjeri jedva nešto više od centimetra a i teži relativno razumna 202 grama.
Sa smartfona prelazimo na računala. Asus ET2032 je sve-u-jednom računalo ugrađeno u 19"" monitor Full HD razlučivosti. Navikli smo da ovaj tip računala košta puno više od „normalnih“ stolnih računala s monitorom – ali ovo je, uz akcijsku cijenu, izrazito povoljno: računalo s ovakvim komponentama (bilo prijenosno ili stolno) trebalo bi koštati puno više. Pokreće ga Intel Pentium J2900 (četvrte generacije, sa četiri jezgre), 4 GB DDR3 RAM-a, a unutra su i gigabajtni tvrdi disk pune brzine (7200 rpm) te DVD snimač. Priključci – nema što nema: četiri USB 3.0, dva USB 2.0, HDMI, čitač memorijskih kartica, slušalice, mikrofon (dodatni – jedan je već ugrađen u megapikselnu kameru povrh ekrana) i Kensignton lokot (to je ona bravica koja se stavlja na računala izložena na javnim mjestu – da vam ih ne mogu odnijeti). Među svim tim priključcima najzanimljiviji je onaj prvi – USB 3.0 – dva takva priključka smještena na bokovima podržavaju quick charge tehnologiju kojom možete brzinski (i do 50% brže) dopuniti svoj smartphone ili tablet, bez obzira na to je li računalo uključeno ili isključeno. No dvije najzanimljivije osobine ostavljamo za kraj. Prva je Asusova vlastita tehnologija SonicMaster koja poboljšava kvalitetu zvuka iz (malenih, sakrivenih, nevidljivih) zvučnika te omogućuje lako prebacivanje između pet predefiniranih načina prezentacije zvuka (glazba, dijalog itd.). Druga je tehnologija nazvana HGRS (Hand-Gesture Recognition Software) a donosi ono što smo uvijek željeli: daljinsko upravljanje pokretom ruke – bez daljinskog upravljača. Dovoljno je dignuti ruku i mahnuti na određen način da bi Asus ET2032 prepoznao želite li preći na slijedeću pjesmu, ubrzati video, poglasniti zvuk, prelistati PDF na slijedeću stranicu, uvećati prikaz ili rotirati fotografiju… Konačno, ali ne najmanje važno, tu je trogodišnja garancija (ostali ovdje predstavljeni Asusovi uređaji imaju 24 mjeseci jamstva).
Slijedeći uređaj na akciji je također stolno računalo namijenjeno u prvom redu kućnoj uporabi, premda većina nas ne bi imala ništa protiv jednog takvog i u uredu. Asus VivoPC K20CD je „klasičan“ stolni PC, što znači da monitor morate nabaviti zasebno (ili ga spojiti na TV; na raspolaganju su HDMI, DVI-D i VGA priključci). Tisuću kuna viša cijena u odnosu na AiO model Asus ET2032 posve je na mjestu, jer ovaj model namijenjen je zahtjevnijim zadacima za koje ga pripremaju Core i3 procesor najnovije generacije (Skylake) takta 3,7 GHz, 4 GB DDR4 memorije (proširivo do 16, ako zatreba) te predinstalirani Windowsi 10. Za kućnu uporabu predragocjena osobina je tih rad: naime, ovaj PC je dizajniran tako da pod punim opterećenjem ispušta „buku“ od 25 dB – za usporedbi, u prosječnoj knjižnici ili čitaonici zateći ćete viši nivo buke: 30 dB. Ugrađena bežična mreža podržava najnoviji standard 802.11ac (trostruko brži od ranije najbržeg 802.11g, dovoljno brz za bežični streaming 4K videa) a dva USB utora s prednje strane podržavaju također najnoviji, najbrži standard USB 3.1 (dvostruko brži od USB 3.0). Ta prednja strana od brušenog metala lako će se uklopiti u bilo koji moderan interijer a u njemu će kućište od 10 litara zauzimati skroman prostor.
Stigosmo i do posljednjeg uređaja, opet tisuću kuna skupljeg od prethodnog računala. I opet se radi o uređaju koji izgleda daleko skuplji nego što jest, nudi i odgovarajuću kvalitetu izrade (metal s elegantno zaobljenim rubovima) te komponente koje ne očekujete u ovoj cjenovnoj klasi. Konkretno, Asus K555LF nudi procesor Core i7 5500U takta 2,4/3 GHz, 4 GB memorije i još 2 u grafičkoj kartici nVidia GeForce 930M. Tu je i tvrdi disk od jednog terabajta a cijeli laptop teži samo 2,3 kilograma! Uz njega se na poklon dobiva i Mikronis torba.